Дегельмінтизація і вакцинація: коли робити щеплення собаці після глистогонки?

 

Вакцинація — важливий пункт у переліку необхідних собаці медичних маніпуляцій. Однак недостатньо просто вчасно привести вихованця до ветеринара та отримати вакцину, потрібно ще й подбати про те, щоб організм пса був до цього готовий. Дегельмінтизація — один з етапів підготовки тварини до щеплення. Розповідаємо, навіщо позбавлятися глистів перед вакцинацією і через скільки днів після глистогонки можна робити собаці щеплення.

 

Чому щеплення потрібно робити після глистогонки?

 

Глисти — однозначне зло, а їх наявність в організмі тварини в момент вакцинації — подвійне зло. Паразити «об'їдають» свого носія, забирають з його внутрішніх органів поживні речовини та провокують інтоксикацію. В особливо занедбаних випадках личинки глистів «мігрують» з кишечника в інші органи.

Організм пса сприймає глистів як «інтервентів» й кидає ресурси на боротьбу з ними, тобто виробляє антитіла. Якщо в цей період ввести собаці ще й вакцину, нічого доброго не вийде. Як мінімум, щеплення не дасть потрібного ефекту, як максимум — вихованець захворіє. Чому так відбувається?

Вакцина містить малоактивні або інактивовані (тобто вбиті) віруси, які викликають одну з собачих хвороб: чумка, парагрип, лептоспіроз і т. д. Потрапляючи в тіло тварини, такі видозмінені віруси сприймаються імунітетом як чужорідні тіла, які потрібно знищити. В організмі формується захисна реакція, і незабаром «інтервент» знищується, а імунна система запам'ятовує «чужака». Імунітет вчиться, щоб в майбутньому успішно боротися з інфекціями.

Коли пес підхопить вже справжню хворобу, його тіло відреагує належним чином — впізнає та знищить вірус. Деякі щеплення формують довічну імунну пам'ять, інші — лише тимчасову, тому потрібна ревакцинація. Але найголовніше для формування імунітету — щоб вакцина спрацювала ефективно, а для цього пес повинен бути здоровий.

Якщо вихованець заражений глистами, його тіло витрачає ресурси на боротьбу з ними, і значить у собаки не вистачить сил для впевненої імунної відповіді на вакцину. Саме тому перед щепленням потрібно позбавити пса від «непроханих гостей». Навіть якщо ви регулярно проводите глистогонку, одну з процедур краще приурочити до вакцинації.

 

«А якщо у моєї собаки немає глистів?»

 

Ви можете бути впевнені в цьому на 100%, тільки якщо ветеринар зробив відповідні аналізи. Глистна інвазія часто проходить взагалі без симптомів, а ось заразитися цією гидотою дуже легко. Тому давати антигельмінтні препарати потрібно регулярно — раз на 6 місяців (якщо в раціоні тварини є сирі субпродукти або м'ясо, то раз на 3 місяці). А питання «чи можна робити щеплення собаці без глистогонки?» взагалі не повинне виникати.

Коротко: як собака може підхопити глистів

 • Під час прогулянки. Випив воду з калюжі, покатався по траві, поспілкувався з іншими собаками, вхопив за хвіст кота, який необережно пробігав повз, пожував пташку або жабу, викупався у відкритому водоймищі — це лише мала частина ситуацій, після яких вихованець майже напевно підхопить паразитів.
 • Від укусів комах, особливо бліх.
 • З продуктів (сире м'ясо, фарш).
 • Від контакту з зараженими предметами, в тому числі речами господарів. Люди, самі того не підозрюючи, іноді переносять яйця глистів на одязі, підошвах взуття і т. д.

У багатьох собак симптоми глистної інвазії все ж присутні:

 • тьмяніє і випадає шерсть;
 • знижується активність;
 • аномально підвищується або майже пропадає апетит;
 • з'являється блювота, діарея або закреп;
 • найочевидніший симптом — глисти в калі тварини.

 

На який день після глистогонки можна зробити собаці щеплення?

 

Вакцину роблять на 10–14-й день після прийому антигельмінтного препарату. Але є нюанси.

 • Якщо зараження було занадто запущене, аж до серйозних симптомів і ослаблення собаки, тварині потрібно більше часу на відновлення. Пам'ятайте: пес на момент вакцинації повинен бути здоровий і повний сил. Тому одного знищення паразитів не завжди достатньо. Подбайте про те, щоб стан вихованця був задовільним.
 • Якщо ви дали собаці препарат, а в калі все одно є глисти, потрібно провести глистогонку повторно через два тижні. Ще через два тижні можна робити щеплення.
 • Переконайтеся, що у пса немає бліх. Вони переносять на собі яйця глистів, і всі ваші зусилля з позбавлення від паразитів будуть марні. Через цей взаємозв'язок обробку від бліх і дегельмінтизацію часто проводять одночасно, по можливості — одним препаратом (при відсутності протипоказань).

 

Через скільки днів після глистогонки можна зробити щеплення цуценяті?

 

Серед недосвідчених собачників існує думка, що зовсім маленьким цуценятам дегельмінтизація протипоказана. Це не так. Малюкам роблять перше щеплення у віці 6 тижнів, а за 3-4 тижні до цього дають антигельмінтні препарати. Зрозуміло, що ліки повинні бути з позначкою «для цуценят».

Глистогонку проводять навіть цуценятам з розплідників, оскільки майбутня мама може заразитися паразитами і передати їх потомству. У випадку з малюками з притулку або з вулиці навіть сумнівів виникати не повинно — дегельмінтизація обов'язкова! Якщо ви взяли цуценя з вулиці, важливо точно встановити його вік, щоб підібрати препарати і скласти графік щеплень. У цьому допоможе ветеринар.

Подбайте про здоров'я свого улюбленця! Робіть йому щеплення вчасно, і нехай ця процедура пройде для собаки легко і безболісно.